Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blaník

22. 10. 2007

Blaník

Velký Blaník

ObrazekPřírodní rezervace chránící zachovalé lesy přirozené skladby s převahou buku s četnými skalními výchozy. Bukové porosty jsou nyní 160 a více let staré. Geologickou zajímavostí jsou skalní mísy zvané „Čertovo kopyto” na jižním úbočí Velkého Blaníku a vrcholové „Rytířské skály“. Ve vrcholové partii jsou zbytky valů keltského hradiště (4.–3. stol př. n. l.). Na vrcholové plošině stojí přístupná turistická rozhledna ve tvaru husitské hlásky, dřevěná stavba pochází z roku 1941.

K hoře se váže pověst o blanických rytířích, kteří vyjedou české zemi na pomoc, když bude nejhůře. Kořeny pověsti sahají do 15. století, pověst novodobě literárně zpracoval Alois Jirásek. Pověst našla svůj odraz i v hudbě (B. Smetana) a výtvarném umění (J. Mařák). V době národního obrození byl Blaník dějištěm táborů lidu, dnes patří k nejnavštěvovanějším místům v ČR.

 Malý Blaník

ObrazekPřírodní rezervace chránící (podobně jako Velký Blaník) zachovalé lesy přirozené skladby s převahou buku a s četnými skalními výchozy. Vrcholové skály mají často zřetelnou deskovitou odlučnost, vyskytují se zde rozsáhlá su»ová pole. V lesích hnízdí řada druhů ptáků, např. holub doupňák a jestřáb lesní.

Pod vrcholem se nachází mohutná zřícenina poutního barokního kostela sv. Máří Magdaleny z 18. století. Ve zřícenině stavby roste mohutný památný smrk „Mnich“. Malým Blaníkem prochází naučná stezka „Malý Blaník-Podlesí“.

 Kraj pod Blaníkem je tvořen vyváženou mozaiku lesů, luk, polí i vesniček. Snaha zachovat tuto krajinu i pro další generace vedla v osmdesátých letech minulého století k vzniku Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Blaník.

ObrazekChraněná krajinná oblast Blaník

Vyhlášení: 1981

Rozloha: 41 km2

4 zóny ochrany přírody

3 přírodní rezervace, 2 přírodní památky

Osou oblasti je romantická říčka Blanice, okolní krajina je velmi rozmanitá. Z údolí vystupují svažité vrchy a úbočí, na nichž se střídají menší lesy se zemědělskou půdou. Lesy jsou převážně jehličnaté a smíšené, na vrcholech Velkého a Malého Blaníku se zachovaly cenné přírodě blízké bučiny a lesy.

 

S Rytířem na Blaník - naučná stezka

Tato stezka vede od parkoviště nad Louňovicemi pod Blaníkem a vede po turistické značce na rozhlednu a odtud dále po červené k parkovišti u Krasovic,kde je zakončena geologickou expozicí.Stezka měří 4 km a obsahuje 14 naučných zastavení a 17 zastavení pro děti.

Trasy
Na rozhlednu se můžete vydat po červené turistické značce z Louňovic pod Blaníkem nebo z Kondrace. Zelené značení nás k rozhledně dovede z Načeradce.Auto můžete také zaparkovat na parkovišti nad Louňovicemi.
Pokud se rozhodnete navštívit rozhlednu z Louňovic pod Blaníkem čeká vás nenáročný výstup cestou, která vás povede kolem pověstmi opředené Veřejové skály. Odměnou za výstup na Blaník, a po té i na vrchol rozhledny, vám bude pohled do krásné podblanické krajiny. Při dobré viditelnosti je vidět až na okraj hlavního města Prahy.

Rozhledna

ObrazekRoku 1895 byla na Velkém Blaníku stavitelem Limaxem vybudována 20metrů vysoká otevřená věž, na níž se mohlo vystoupat jen po žebřících.

Dnešní podobu získala rozhledna v roce 1941. Klub českých turistů postavil místo nekryté rozhledny na Velkém Blaníku, dřevěnou věž tvaru husitské hlásky 30metrů vysokou krytou šindelem. Součástí věže je výklenek, který se nazývá oltářní mensa. Zde se v součastné době na přání snoubenců může konat svatební obřad. První obřad se zde uskutečnil 30. 4. roku 1999.

 Návštěvní doba

říjen - březen     so-ne, státní svátky     10:00 - 16:00

duben - září denně, kromě pondělí     10:00 - 17:00

( je-li v pondělí státní svátek, je také otevřeno )

 Vstupné

dospělí:   20 Kč

děti: 10 Kč

 Kontaktní údaje

Telefon:   317 852 658

E-mail: oulounovice@quick.cz

 

V současné době je sice rozhledna již zavřená, ale klíče se dají půjčit na Obecním úřadu v Louňovicích. Pokud pojedete o víkendu, zavolejte si na obecní úřad ještě přes týden. Klíče se dají určitě půjčit i o víkendu.

 

Jak se tam dostanete?

Z Nadějkovska je nejkratší trasa přes Sedlec-Prčici, Votice a Jankov. Po cestě se také můžete zastavit v zámeckém parku v Ratměřicích, kde můžete obdivovat téměř 40 metrů vysoké sekvoje.

Obrazek

Zdroje a více info: www.lounovicepodblanikem.cz  www.blanicti-rytiri.cz