StaloSe.cz - Nepovolená motokrosová trať
Nepovolená motokrosová trať
Napsala Maria Ptáčková
Friday, 01 June 2007
Nespokojeností místních občanů s konáním motokrosu nedaleko Nadějkova se zabýval Krajský úřad Jihočeského kraje.
Na odbor životního prostředí, zemědělství a lesnictví se obrátilo občanské sdružení Jistebnická vrchovina s žádostí o pomoc s vyřešením zejména hlučnosti, s kterou motokros údajně obtěžuje široké okolí.
Motokrosová trať v osadě Chlístov, která patří pod obec Nadějkov, se nachází na území přírodního parku Jistebnická vrchovina, jehož posláním je zachovat krajinný ráz s významnými přírodními a estetickými hodnotami. Podle mínění občanského sdružení byla zřízením motokrosové trati zároveň zdevastována část parku.
„Posouzení hlukové zátěže, která v daném případě sehrává zásadní roli, není v kompetenci krajského úřadu, věcně příslušným orgánem je krajská hygienická stanice. Přírodní park nemá statut zvláště chráněného území, pouze taxativně stanovuje omezení pro využití území a ta překročena nebyla. Náš úřad se však zabýval otázkou, zda zřízení motokrosové trati bylo v souladu se stavebním zákonem“, uvedl Luboš Průša, ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje.
Při obhlídce lokality krajští úředníci zjistili, že na ploše cca 600 x 300 m byly provedeny terénní úpravy, sloužící jako skoky pro motokros. Svou výškou a rozsahem převyšují hodnoty, které stavební zákon stanovuje pro terénní úpravy malého rozsahu. Znamená to, že podle současné právní úpravy stavebního zákona se jedná o terénní úpravy, podléhající ohlášení a podle režimu stavebního zákona platného do 31.12.-2006 by vyžadovaly dokonce povolení, pokud by stavební úřad v územním rozhodnutí nestanovil, že od vydání tohoto povolení upouští.
„Na příslušném stavebním úřadu v Jistebnici jsme si ověřili, že terénní úpravy nebyly povoleny ani dle právní úpravy platné do 31.12. 2006, ani dle současné. Proto krajský úřad vyzval stavební úřad v Jistebnici k zahájení řízení dle stavebního zákona. Vzhledem k tomu, že je od počátku letošního roku schválen územní plán obce Nadějkov, v němž předmětné plochy nebyly schváleny pro sportovní využití, nelze však vydat dodatečné povolení terénních úprav. Je tedy plně v kompetenci stavebního úřadu v Jistebnici, aby zahájil řízení o odstranění těchto terénních úpravy, což se podle našich informací už stalo,“ dodal Luboš Průša.
Zdroj: www.stalose.cz
Komentáře
Přehled komentářů
Myslím, že nadpis je všeříkající. I kdyby byla motokrosová trať uprostřed pouště, najde se bezpochyby ,,občanské sdružení" kterému i tam bude motokrosová trať trnem v oku. Kdyby motokrosaři chtěli devastovat krajinu, traumatizovat zvěř po lesích a obtěžovat ostatní hlukem a prachem, proč by tak vehementně usilovali o budování tratí??? Proč jim tedy nedoporučí ti tzv. ochránci přírody, občasnká sdružení a spol.to, aby vzali svoje stroje a jezdili živelně po lesích, polích a loukách?
Měl jsem tu možnost trénovat motokros v Itálii a Německu, ale ani v jedné zemi jsem se nesetkal s takovým odporem ostatních k motokrosu a primárně motokrosovým tratím jako v České republice. K tomu si dovolím poznamenat, že v obou zemích si lidé vždy dobře uvědomovali co je přírodní bohatství a jako k takovému se vždy chovali. Narozdíl od nás, kde se do roku 1989 nevyskytoval téměř žádný zarytý ochránce přírody, zelený ani občanské sdružení, u každé vesnice a města několik živelných skládek atd. atd. Kde jste tehdá všichni uvědomělí ochránci byli, že o vás nebylo ani vidu ani slechu?
Pokusil se někdo s našich ochcránců přírody či některé z občanských sdružení spočítat škody způsobené motokrosem za JEDNU SEZONU a porovnat je se škodami způsobenými rádoby fanoušky po JEDNOM FOTBALOVÉM UTKÁNÍ Sparta Praha vs Baník Osztrava? Po takovém utkání jde v ulicích téměř o život, o škodách ani nemluvě, a navíc pod dozorem Policie ČR, takže navíc jim na to ještě všichni přispíváme z našich daní. A to nikomu nevadí, ale když si chce nějaký motoklub zřídit a sám za své organizovat svého koníčka, narazí na tvrdý odpor.
Čechům by MX trať vadila i na poušti
(Jirka, 27. 7. 2010 22:12)