Jdi na obsah Jdi na menu
 


Východní přísliby - od 10.1.08

11. 1. 2008

Východní přísliby

     Byl jsem pozvaný na předpremiéru filmu Východní přísliby. O filmu jsem před tím nic neslyšel, ale protože se u vstupu měli dávat panáky vodky, rozhodl jsem se že vyrazím :-). Nevěděl jsem co od filmu čekat a právě proto mě velice překvapil. Film režíroval David Cronenberg a z herců můžeme vidět například Viggo Mortensena kterého znáte jako Aragorna z Pána prstenů, roztomilou Naomi Watts (King Kong, Kruh) nebo Vincenta Cassela (Nenávist, Johanka z Arku, Královna Alžběta, Purpurové řeky, Danyho parťáci). Film byl oceněný hlavní cenou na Toronto International Film Festival 2007, cenou za nejlepšího herce British Independent Film Festival 2007 a nominován na Zlatý Globus 2007 v kategoriích Nejlepší herecký výkon v dramatu, Nejlepší film-drama  nejlepší instrumentální skladba.

    Děj filmu se odehrává v Londýně kde se shodou náhod setkává drsný svět ruské mafie a svět normálních lidí Londýna. Film má silý příběh, na jehož začátku je vězněná, týraná a znásilněná čtrnáctiletá dívka z ukrajiny. Zemře na Štědrý den při porodu dcerky a porodní asistentka se vydává po stopách jejího deníku plných strašlivých svědectví. Že by se běžní lidé neměli míchat do světa mafie, kde vládnou pravidla VORŮ a kde si nikdo nepřeje žádné čmuchaly se jí snaží vysvětlit tajemný řidič syna mafiánského krále...

     Film má silný příběh který vás bude držet po celou dobu v napětí a ve kterém do sebe vše přesně zapadá. Působivý je kontrast mezi naivní Nomi a tvrdým světem ruské mafie. Je tam skvělá kamera bez digitálních efektů i výborné herecké výkony. Drsné scény (ůprava mrtvoly, podřezávání krků, nůž v oku atd..) se prolínají se záběry z  deštivého Londýna a uvědomíte si že ruština je poměrně zvučný jazyk:-). Jen konec mě trošku zklamal. Tvůrci filmu nechávají příliš mnoho na divákově fantazii...

     Pokud chcete na něco zajít do kina, tak tento fim bude určitě dobrou volbou. Zanechá na vás dojem jako na mě a nebudete litovat. Pokud mi nevěříte, mrkněte na recenze na internetu:-)

    Více o filmu najdete na www.vychodniprisliby.cz/ . Tam se můžete dozvědět více jak o filmu, tak o ruské mafii, klanu VORŮ , jejich tetování, recenzích na film atd.

Jiru

Obrazek

Obrazek